TECHNICAL PROGRAM

UTC Time (0)

Download

14:00 - 15:30

 

Plenary Session #7

Room 1

 

Chair: Delma de Mattos Vidal 

Co-Chair: Fred Chuck

Guest: George Koerner

Keynote Speaker: Barry Christopher

 

14:00 - 14:05 IGS Foundation Presentation

14:05 - 14:15 Organizing committee

14:15 - 14:20 Opening

Chair: Delma de Mattos Vidal 

 

14:20 - 14:25 Introduction à Robert Koerner

Chair: Delma de Mattos Vidal 

Guest: George Koerner 

Co-Chair: Fred Chuck 

14:25 - 14:30 Tribute Robert Koerner

Chair: Delma de Mattos Vidal 

Guest: George Koerner 

Co-Chair: Fred Chuck 

14:30 - 14:35 Introduction to the Keynote Speaker

Chair: Delma de Mattos Vidal 

14:35 - 15:25 Robert Koerner Lecture: Lessons Learned: Adventure in 4 Decades of Geosynthetics Engineering

Keynote Speaker: Barry Christopher 

15:25 - 15:30 Homage to the speakers / Closing

 

15:30 - 16:00

Networking

15:45 – 16:00  

Room 3 - DS 8-GED: Opening Presentation: CONCRETE CANVAS 

Room 5 - DS 9-GCC:Opening Presentation: TRI ENVIRONMENTAL

 

16:00 – 17:30

 

Technical Sessions

Room 1 - TS 17 - GHA: Geosynthetic in Hydraulic Applications

Chair: Alberto Sayão 

Secretary: Nelson Sanchez 

16:00 - 16:05 Opening

16:05 - 17:05 Presentations

1 Use of HDPE geocells to replace rip rap and reinforced concrete in superficial drainage structures in Photovoltaic Power Stations (Wladimir Caressato Junior)

2 Bituminous Geomembranes (BGM), 15 years of presence in South America for Hydraulic Applications (Emilio Escobar)

3 Experimental tests for a proper evaluation of the behaviour of PVC geomembranes on dams on the Alps (Domenico Gioffré)

4 CHANNEL REVETMENT WITH CELLULAR CONFINEMENT SYSTEM AND SHOTCRETE IN MINING PROJECTS (Gustavo Fierro)

5 Avaliação das propriedades físicas da geomanta após 6 anos submetida à condições reais de campo na obra de canalização do Arroio Passo da Mangueira. (José Roberto Costa)

6 Further considerations in the analysis of the environmental footprint of geosynthetics vs. conventional solutions (Sergi Conesa)

7 Hydraulic behavior of unsaturated nonwoven geotextiles under hydrostatic pressure tests (Lilia Carla Rodrigues)

17:05 - 17:28 Questions and answers

17:28 - 17:30 Thanks to the speakers / Closing

 

Room 2 - TS 18 - DANS2: Design Approaches and Numerical Solutions 2

Chair: Gregório Araújo 

Secretary: Paulo Rocha 

16:00 - 16:05 Opening

16:05 - 17:05 Presentations

1 Simulation of prefabricated thermal drains in soft clay (Radhavi Samarakoon)

2 NUMERICAL MODELING OF GEOSYNTHETIC TUBES (Karla Cristina Araújo Pimentel Maia)

3 Validation of HydroGeosphere code to simulate contaminants transfers through Composite Liner with a Single Hole in the Geomembrane (Nathalie Touze)

4 EMBANKMENTS ON SOFT SOILS - THE ROLE OF GEOGRIDS (Gisleine Campos)

5 ELASTIC THEORY FOR ANALYSES LOAD BEARING GEOCELLS (Shahrokh Bagli)

17:05 - 17:28 Questions and answers-

17:28 - 17:30 Thanks to the speakers / Closing

 

Discussion Sessions

Room 3 - DS 8-GED: Discussion Session 8 - Geosynthetics Education

Opening Presentation: CONCRETE CANVAS

Chair: Jie Han 

Speaker: Augusto M. Alza 

Speaker: Ennio M. Palmeira 

Speaker: Erol Guler 

Speaker: Jie Han 

Speaker: Jorge Zornberg 

Speaker: Juan Pablo Broissi 

Speaker: Marcos Montoro 

Speaker: Richard Brachman 

Speaker: Robert D. Holtz 

16:00 - 16:05 Opening

16:05 - 17:05 Presentations

Speaker: Augusto M. Alza 

Speaker: Ennio M. Palmeira 

Speaker: Erol Guler 

Speaker: Jie Han 

Speaker: Jorge Zornberg 

Speaker: Juan Pablo Broissi 

Speaker: Marcos Montoro 

Speaker: Richard Brachman 

Speaker: Robert D. Holtz 

17:05 - 17:28 Questions and answers

17:28 - 17:30 Thanks to the speakers / Closing

Chair: Jie Han 

 

Room 5 - DS 9-GCC: Discussion Session 9 - Geosynthetics and Climate Change

Opening Presentation: TRI ENVIRONMENTAL

Chair: Russel Jones 

Speaker: John McCartney 

Speaker: Francesco Fontana 

16:00 - 16:05 Opening

16:05 - 17:05 Presentations

Speaker: John McCartney 

Speaker: Francesco Fontana 

17:05 - 17:28 Questions and answers-

17:28 - 17:30 Thanks to the speakers / Closing

Chair: Russel Jones 

 

 

Training Lecture

Room 4 - TL 9-CCIG: Training Lecture 9 - Control de Calidad de la Instalación de Geomembranas

Secretary: Julio Ferreira 

Lecturer: Carlos Centurión 

16:00 -16:05 Opening

Secretary: Julio Ferreira 

16:05 - 17:28 Presentations

17:28 - 17:30 Thanks to the speakers

Secretary: Julio Ferreira 

 

17:30 – 18:00

Networking

 

18:00 – 19:30

 

 

Case Study Competition Session

Room 5 - Pan-American Region Job Cases from Corporate Members Presentation Session

Chair: Francesco Fontana 

Secretary: Sam Allen 

18:00 - 18:05 Opening

Chair: Francesco Fontana 

18:05 - 19:05 Presentations

Erosion control – Vista mar project, Costa Rica (Gabriel Gustavo Pinto)

Green faced soil nail close to Santa Helena Dam spillway at Camaçari, Bahia, Brazil (Lucas Defalco Marcomini)

The use of Geosynthetic Cementitious Composite for Bellavista canal lining in Chile (Will Crawford)

DRAINAGE AND WATERPROOFING  OF THE MONTREAL WATER RESERVOIR ROOFTOP (Mauricio Ossa)

Application of geosynthetics solutions in the construction of ‘El Salitre’ artificial beach – Chile (Fernando Ruiz)

25m3 Geotextile Bags and Geotextile Tubes used to protect a 42” pipeline against scouring, 30m deep on the sea bed, Coveñas, Colombia, S.A (Nicolas Ruiz)

Platform recovery with geobags for La Niña route (Piura – Perú) (Claudia Torres Granda)

19:05 - 19:28 Questions and answers

Secretary: Sam Allen 

19:28 - 19:30 Thanks to the speakers

Secretary: Sam Allen 

Chair: Francesco Fontana

 

Discussion Sessions

Room 3 - DS 10-FLL: Discussion Session 10- Failures and Lessons Learned

Chair: Danielle Cazzuffi 

Speaker 1: Guillermo Montestruque 

Speaker 2: Robert D. Holtz 

18:00 - 18:05 Opening

18:05 – 19:05  Presentations

Speaker 1: Guillermo Montestruque 

Speaker 2: Robert D. Holtz 

19:05 - 19:28 Questions and answers-

19:28 - 19:30 Thanks to the speakers / Closing

Chair: Danielle Cazzuffi 

 

Room 4 - DS 11-GLF: Discussion Session 11- Geosynthetics in Landfills

Chair: Delma Vidal 

Speaker: Craig Benson 

Speaker: Carlos Vinícius Benjamim 

18:00 - 18:05 Opening

18:05 - 19:05 Presentations

Speaker: Craig Benson 

Speaker: Carlos Vinícius Benjamim 

19:05 - 19:28 Questions and answers-

19:28 - 19:30 Thanks to the speakers / Closing

Chair: Delma Vidal 

 

 

Training Lectures

Room 1 - TL-10-GULR: Training Lecture 10- Geosynt. Use and Design in Paved and Unpaved Low-Volume Roads

Secretary: Fernando Portelinha 

Speaker: Gordon Keller 

18:00 - 18:05 Opening

Secretary: Fernando Portelinha 

18:05 - 19:28 Presentations

19:28 - 19:30 Thanks to the speakers

Secretary: Fernando Portelinha 

 

Room 2 - TL11-GEGC: Training Lecture 11 - Geosynthetic Encased Granular Columns

Secretary: Gregório Araújo 

Speaker: Erol Guler (Turkey)

18:00 - 18:05 Opening

Secretary: Gregório Araújo 

18:05 - 18:28 Presentations

18:28 - 18:30 Thanks to the speakers

Secretary: Gregório Araújo

 

19:30 - 20:15

Room 1 - Closing Ceremony

Chair: Delma Vidal 

Organized by
Under the auspices of
Support
Strategic Partners 
Gold Sponsors
Silver Sponsors

CONTACT US

  • Facebook GeoAmericas2020
  • Instagram GeoAmericas 2020

Register to receive updates about GeoAmericas2020

©2018 IGSBrasil