PROVISIONAL PROGRAMME

Monday - October, 26th
 

UTC Time

UTC Time Conversion

Download

2:00 - 3:30 PM

Welcome/Openning Session

Welcome Lecture

Brazilian contribution in Geosynthetics Engineering
Keynote Lecturer: Márcio Almeida (Brazil)

3:30 - 4:00 PM

Networking/ Exhibition

4:00 - 5:30 PM

IGS Student Award

Panamerican IGS Students Award Presentation Session

Technical Sessions

TS 1-SGI 1:Technical Session 1 - Soil-Geosynthetic Interaction 1

TS 2-GHR 1:Technical Session 2 - Geosynthetics in Highways and Railways 1

TS 3-EA 1: Technical Session 3 - Environmental Applications 1

Discussion Session

DS 1-RWSC: Discussion Session 1 - Reinforced Walls under Seismic Conditions

Speakers: Richard J. Bathurst (Canada) & K. Hatami (USA) 

Training Lecture

TL 1-RESS: Training Lecture 1 - Reinforced Embankments on Soft Soils

Lecturer: Sandro Sandroni (Brazil)

5:30 - 6:00 PM

Networking/ Exhibition

6:00 - 7:30 PM

Opening Presentation (Sponsored)
 

Zornberg Lecture

Lessons learned from physical modelling of geosynthetic system

Keynote Lecturer: Richard Brachman (Canada)

7:30 PM

End of Program on Oct 26th.

Tuesday - October, 27th
 

UTC Time

2:00 - 3:30 PM

Opening Presentation (Sponsored)


Mercer Lecture

Reinforced Embankments on Soft Soils

Keynote Lecturer: R. Kerry Rowe (Canada)

3:30 - 4:00 PM

Networking/ Exhibition

4:00 - 5:30 PM

TSS-YMS: Special Session

Young Members Session

Technical Sessions

TS 4-GTP 1: Technical Session 4 - Geosynthetics Testing and Properties 1

TS 5-RWS 1: Technical Session 5 - Reinforced Walls and Slopes 1

Training Lecture

TL 2-RW: Training Lecture 2 - Reinforced Walls

Lecturer: Maurício Ehrlich (Brazil)

Discussion Session

DS 2-GFC: Discussion Session 2 - Geotextile Filter Clogging

Speakers: N.Moraci (Italia) & Barry Christopher (USA)

5:30 - 6:00 PM

Networking/ Exhibition

6:00 - 7:30 PM

Opening Presentation (Sponsored)

Keynote Lecture 1

Geosynthetics in Mining

Keynote Lecturer: Denys Parra (Peru)

7:00 - 8:00 PM

Networking/ Exhibition

8:00 - 9:30 PM

Technical Sessions

TS6-SGI 2: Technical Session 6:  Soil-Geosynthetics Interaction 2

TS 7-GHR 2: Technical Session 7 - Geosynthetics in Highways and Railways 2

TS 8-EA 2: Technical Session 8 - Environmental Applications 2

Training Lecture

TL 3-DPAV: Training Lecture 3  - Diseño de Pavimentos Reforzados con Geosintéticos

Lecturer: A.M. Alza (Peru)

Discussion Session

DS 3-GPV: Discussion Session 3 - Geosynthetics in Pavements

Speakers: J.G. Zornberg (USA) & Erol Tutumluer (USA)

9:30 PM

End of Program on Oct 27th.

Wednesday - October, 28th
 

UTC Time

2:00 - 3:30 PM

Opening Presentation (Sponsored)

Keynote Lecture 2

Limit State Design Framework for Geosynthetic Reinforced Walls and Slopes

Keynote Lecturer: Dov Leshchinsky (USA)

3:30 - 4:00 PM

Networking/ Exhibition

4:00 - 5:30 PM

Technical Sessions

TS 09 - IUS: Innovative Uses and Solutions

TS 10 - CH: Technical Session 10 - Case Histories 1 

Training Lecture

TL 4-GF:  Training Lecture 4 - Geotextile Filters 

Lecturer: Ennio Palmeira (Brazil)

Discussion Session

DS 4-SGI:  Discussion Session 4 - Soil-Geosynthetics Interaction

Speakers:  Alejo  O. Sfriso (Argentina) & Laura Carbone (Germany)
 

DS 5-GEGC:  Discussion Session 5 - Geosynthetic Encased Granular Column

Speakers: M.S.S. Almeida (Brazil) & Dimiter Alexiew (Germany)

5:30 - 6:00 PM

Networking/ Exhibition

6:00 - 7:30 PM

Technical Sessions

TS 11-GMIN 1: Technical Session 11 - Geosynthetics in Mining 1   

TS1 12-DANS: Technical Session 12 - Design Approaches and Numerical Solutions  

TS 13-REUR: Technical Session 13 - Reinforcement of Embankments and Unpaved Roads

Training Lecture

TL 5-MSGIS: Training Lecture 05 - Measurement of soil-geos. interf. strength

Lecturer: Rosemberg Reyes Ramirez (Mexico) 

Discussion Session

DS6-LTPG:  Discussion Session 6- Long Term Performance of Geosynthetics

Speakers:  Fady Abdelaal (Canada) & Julio Ferreira (Brazil)

7:30 PM

End of Program on Oct 28th.

Thursday - October, 29th
 

UTC Time

1:00 - 9:00 PM

Short Course 01 - duration 08 hours

Geosynthetic Design of Roadways, Railways and airfields

Lecturers: Jorge Zornberg (USA) & Erol Tutumler (USA)

1:00 - 5:00 PM

Industry Day

Sponsors Technical Sessions

Short Course 02 - duration 04 hours

Reinforced embankments on soft soils

Lecturer: Ennio Palmeira (Brazil)

Short Course 03 - duration: 04 hours

Geomembrane Installation

Lecturer: Julio Ferreira (Brazil)

Short Course 04- duration: 04 hours

Geosynthetics in Stormwater Control and Hydraulic Engineering

Lecturer: Markus Wilke (Germany)

Friday - October, 30th
 

UTC Time

2:00 - 3:30 PM

Opening Presentation (Sponsored)

Keynote Lecture 3

Recent Advances in Design of Geosynthetic-Stabilized Unpaved and Paved Roads

Keynote Lecturer: Jie Han (USA)

3:30 - 4:00 PM

Networking/ Exhibition

4:00 - 5:30 PM

Technical Committee Meeting

TC-H:  Technical Committee - Hydraulics

Technical Committee Meeting

TC-B:  Technical Committee - Barriers

Technical Sessions

TS 14-RWS 2:  Technical Session 14 - Reinforced Walls and Slopes 2

Training Lecture

TL 6-GRESF:  Train. Lecture 06 - Geosynt. Reinf. Embankments on Soft Foundations

Lecturer: Bob Holtz (USA)  

Discussion Session

DS 7-GSTD:  Discussion Session 7 - Geosynthetics Standards  

Speakers: Sam Allen (USA) & Delma Vidal (Brazil)

5:30 - 6:00 PM

Networking/ Exhibition

6:00 - 7:30 PM

Technical Sessions

TS 15-GMIN 2:  Technical Session 15 - Geosynthetics in Mining 2  

TS 16- GHR 3:  Technical Session 16 - Geosynthetics in Highways and Railways 3

TS 17-DLTP:  Technical Session 17 - Durability and Long Term Performance 

Training Lecture

TL 7-LDS:  Training Lecture 07 - Leak Detection Systems

Lecturer: Timothy Stark (USA ) 
 

TL 8-DLEGP:  Training Lecture 08 - Damage and leakage effect on geomem. performance

Lecturer: Richard Brachman (USA) 

7:30 PM

End of Program on Oct 30th.

Saturday - October, 31st

UTC Time

 

2:00 - 3:30 PM

Opening Presentation (Sponsored)

Robert Koerner Lecture

Lessons Learned: Adventure in 4 Decades of Geosynthetics Engineering

Keynote Lecturer: Barry Christopher (USA)

3:30 - 4:00 PM

Networking/ Exhibition

4:00 - 5:30 PM

Technical Sessions

TS 18-CH 2:  Technical Session 18 - Case Histories 2 

TS 19-CH 3:  Technical Session 19 - Case Histories 3 

Discussion Session

DS 08-GED:  Discussion Session 08 - Geosynthetics Education  

Speakers: Ennio M. Palmeira (Brazil), Bob Holtz (USA), A. Alza (Peru), J.G. Zornberg (IGS/USA),  R. Brachman (Canada), T. Katsumi (Japan, IGS Education Committee,

M. Montoro (Argentina), Rosemberg Reys (México)               

Training Lecture

TL 9-CCIG:  Training Lecture 9 - Control de calidad de la instalación de geomembranas

Lecturer: Carlos Centurion (Peru) 

Discussion Session

DS 09-FLL:  Discussion Session 09 - Failures and Lessons Learned 

Speakers: G. Montestruque (Brazil) & Bob Holtz (USA)

5:30 - 6:00 PM

Networking/ Exhibition

6:00 - 7:30 PM

Training Lecture

TL-10-GULR:  Train. Lect. 10- Geosynt. Use and Design in Paved and Unpaved Low-Volume Roads

Lecturer: Gordon Keller (USA) 
 

TL11-GEGC:  Training Lecture  11 - Geosynthetic Encased Granular Columns 

Lecturer: Erol Guler (Turkey)

Discussion Session

DS 10-GCC:  Discussion Session 10- Geosynthetics and Climate Change

Speakers: John McCartney (USA) & Francesco Fontana (Italy)

DS 11-GLF:  Discussion Session 11- Geosynthetics in Landfills  

Speakers: Craig Benson (USA) & Vinícius Benjamin (Brazil)

Case Study Competition Session

Pan-American Region Job Cases from Corporate Members Presentation Session

7:30 PM

Closing Ceremony

Organized by
Under the auspices of
Support
Strategic Partners 
Gold Sponsors
Silver Sponsors

CONTACT US

  • Facebook GeoAmericas2020
  • Instagram GeoAmericas 2020

Register to receive updates about GeoAmericas2020

©2018 IGSBrasil